Gå direkt till textinnehållet

Sponsorns spön krav i Fiskejournalens tävling

ETIK Fiskejournalen utlyser en tävling på redaktionell plats i samarbete med Abu Garcia som tillverkar fiskeredskap

ETIK Fiskejournalen utlyser en tävling på redaktionell plats i samarbete med Abu Garcia som tillverkar fiskeredskap. För att få delta i en del av tävlingen måste läsarna använda produkter från Abu Garcia.

Fiskejournalen har motvilligt gått med på företagets krav.

Den som drar upp rekordstora fiskar kan vara med i den tävling som Fiskejournalen och Abu Garcia arrangerar tillsammans.

– Vi skulle hellre genomföra tävlingen helt på egen hand. Men för att ha råd att med administration och priser till vinnarna, bland annat fiskeresor, måste vi samarbeta med redskapshandlare, säger Olof Johansson, chefredaktör för Fiskejournalen.

För att få vara med och tävla i vissa klasser är kravet att fiskarna fångats med utrustning från Abu Garcia. Det här villkoret har Fiskejournalen försökt att slippa.

– Men Abu ville inte gå med på det, uppger Olof Johansson.

Priset i den delen av tävlingen är dyrbar fiskeutrustning från Abu.

I samma nummer som tidningen skriver om tävlingen finns en recension av Abus senaste haspelrulle. ”Suveränt, Abu!” lyder rubriken.

Kan ni, med tanke på samarbetet, göra en oberoende granskning av Abu Garcias produkter?

– Ja, det kan vi. Rullen förtjänar det omdöme vi gett den, svarar Olof Johansson.

Fiskejournalen har fem år i rad arrangerat sådana här tävlingar i samarbete med olika redskapstillverkare.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.