Gå direkt till textinnehållet

Spioner infiltrerade Der Spiegel

Den tyske underrättelseorganisationen BND infiltrerade nyhetsmagasinet Der Spiegels redaktion på 1990-talet för att avslöja tidningens källor, enligt nyhetsbyrån AFP.

Den tyske underrättelseorganisationen BND infiltrerade nyhetsmagasinet Der Spiegels redaktion på 1990-talet för att avslöja tidningens källor, enligt nyhetsbyrån AFP.

Underrättelseorganisationen misstänkte att det fanns personer inom den tyska regeringen som läckte konfidentiell information till medierna. För att få förhandsuppgifter om vad Spiegel tänkte skriva placerade BND en agent på Spiegels redaktion mellan åren 1997 till 1998 för att ta reda på vem som läckte upplysningar om BND. Spiegel höll nämligen på med ett undersökande reportage om just BND.

BNDs chef, August Hanning, har erkänt att BND spionerade på tyska journalister och forskare på 1990-talet.

Exemplet med Spiegel är bara en av flera uppgifter om övervakning av medier och journalister som blivit känt på senare tid. Nyhetsmagasin Focus säger att även deras redaktion infiltrerades av underrättelsetjänsten. Bland annat ska en journalist som jobbade med en bok om BND ha blivit utsatt for övervakning.

pj@journalisten.se

Senaste numret

Fler avsnitt