Rysk medieröst i Georgien stängd
Georgiens sista ryskspråkiga TV-kanal, RTVi, har slutat sända i landet. Kanalen stängdes av igår efter att utrikesministern Sergei Lavrov kritiserade den Georgiska regeringen i en intervju, det skriver Moscow Times.
I ett brev till RTVis kontor i London skriver det georgiska TV-förbundet att kontraktet med kanalen har rivits på grund av den militära krisen i Georgien. Avstängningen kommer direkt efter en intervju i RTVi med den ryska utrikesministern Sergei Lavrov, där han kritiserade den georgiska regeringen.
RTVi var den sista ryskspråkiga nyhetskanalen i landet. Georgien har tidigare förbjudit de största ryska nyhetskanalerna från att sända, och stoppat åtkomsten till webbsidor registrerade i Ryssland.