Gå direkt till textinnehållet

Punkt SE-journalister får två extralöner

Journalistklubben på Aftonbladet lyckades förhandla fram två extra  månadslöner till journalisterna på  Punkt SE  som lades ner i måndags.  (Uppdaterad )

Journalisterna får de extra månadslönerna utöver vad som garanteras i kollektivavtal, oavsett anställningsform. I praktiken betyder det att de får mellan fem och åtta månadslöner som de får behålla även om de under den tiden skulle få nya jobb utanför Aftonbladet-koncernen.

Uppsägningarna gäller från den 1 juni. 

Uppgörelsen gäller ett 51-journalister. 

– Jag är tillfreds med att vi kommit överens med arbetsgivaren och det är personalen också, säger Fredrik Lindén, ordförande i journalistklubben på Aftonbladet. Vi är glada över att det blev en snabb uppgörelser. Det har varit intensiva och konstruktiva förhandlingar för personalens bästa.

 

 

 

Fler avsnitt
Annons Annons: Journalistfonden.
Fler avsnitt

Senaste numret

Fler avsnitt