Protest mot dödsdomen mot afghansk journalist
Mer än 200 personer demonstrerade på tisdagen i den afghanska staden Jalalabad med krav på benådning av den dödsdömde journalisten och studenten Perwiz Kambakhsh, skriver TT.
Tingsrätten i provinsen Balkh dömde i januari den 23-årige journalisten till döden för att ha visat studiekamrater texter som han hade laddat ner från internet. Enligt domstolen var texterna "kränkande för islam och profeten Muhammed".
Innan dödsdomen verkställs ska den godkännas såväl av en högre domstol som av president Hamid Karzai.
Afghanska regeringstjänstemän har sagt att det troliga är att avrättningen aldrig kommer att genomföras. Men människorättsgrupper anser att dödsdomen sätter fingret på den fortsatt dåliga situationen för journalister i Afghanistan drygt sex år efter det att talibanregeringen fallit.
Afghanistans författning som antogs efter talibanregimens fall 2001 bygger fortfarande på islamisk lag, sharia, men garanterar också demokrati, mänskliga rättigheter och yttrandefrihet.



















