Proffice i avtal med SVT
Sveriges Television tecknar avtal med bemanningsföretaget Mediakompetens, ett bolag i Proffice-gruppen. Avtalet gäller bemanningstjänster för redaktionell personal och produktionspersonal och sträcker sig två år fram i tiden.
– Jag är förstås väldigt glad över detta, säger Thomas Lundkvist, VD för Mediakompetens. i ett pressmeddelande. I en föränderlig och just nu väldigt orolig medievärld kan våra lösningar skapa kontinuitet och trygghet både för medarbetare och företag.
Mediakompetens kommer att hyra ut både redaktionell personal och produktionspersonal för korta eller längre perioder till samtliga SVT:s produktionsorter.
– Jag har själv varit anställd på SVT i nästan tjugo år och kan det här företaget utan och innan. Vi har länge arbetat för att få ett avtal och jag är glad att det nu äntligen är på plats, säger Thomas Lundkvist.





















