Gå direkt till textinnehållet

Plastikkirurg stämmer Expressen för förtal

En känd kirurg stämmer Expressen för tidningens poddokumentär om honom. JK har valt att inte ta upp fallet, men kirurgen vill själv driva målet, och att det ska hanteras som ett förenklat tvistemål, skriver Expressen.

Kirurgen, som är specialiserad inom estetisk kirurgi, blev av med sin läkarlegitimation permanent 2024 bland annat för att han fotograferat sina sövda, nakna patienter och skickat bilderna vidare till sin partner. Han har anmälts till Inspektionen för vård och omsorg 20 gånger, vilket resulterat i tre fällningar, vilket det berättas om i Expressens poddokumentär.

Dokumentären, i två delar, baseras på tidigare patienters och kirurgens tidigare partners berättelser om vad de utsatts för av kirurgen. Kirurgen har bland annat dömts till fängelse för grov fridskränkning av sin tidigare partner.

I sin stämningsansökan kräver den före detta kirurgen skadestånd för förtal.

Annons Annons

Klas Granström, chefredaktör och ansvarig utgivare för Expressen, tillbakavisar uppgifterna om förtal och säger till den egna tidningen att ”alla uppgifter i publiceringen är underbyggda och korrekta. Det är både skäligt och viktigt att berätta för allmänheten om den här typen av allvarliga händelser”.

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Annons
Annons
Annons
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Expressens Tiktok-reporter Lisah Silfwer på Journalistens omslag.
Annons Hat och hot är brott.