Peter Arnett fick sparken
Krigskorrespondenten Peter Arnett har fått sparken från sina uppdragsgivare NBC, MSNBC och National Geographic. Detta sedan han i en intervju med irakisk TV sagt att den amerikanska krigsplaneringen misslyckats.
Krigskorrespondenten Peter Arnett har fått sparken från sina uppdragsgivare NBC, MSNBC och National Geographic. Detta sedan han i en intervju med irakisk TV sagt att den amerikanska krigsplaneringen misslyckats.
I intervjun med den irakiska statstelevisionen talade Arnett om ett växande motstånd mot kriget i USA och Storbritannien, i takt med att det kom allt fler rapporter om civila dödsoffer. Han sade också att det var “uppenbart att USA hade missbedömt de irakiska styrkorna” och att militären nu omvärderade sin strategi och därför gjorde ett uppehåll i anfallet för att omgruppera styrkorna.
Arnett blev omedelbart kritiserad för intervjun. Inledningsvis försvarade en talesperson för NBC honom, men på måndagen slog NBC News vd Neal Shapiro, enligt en artikel på MSNBCs hemsida, fast att “det var fel av Mr Arnett att gå med på en intervju och det var fel av honom att komma med personliga åsikter om kriget”. Därför, konstaterade Shapiro, “kommer Mr Arnett inte längre att rapportera för NBC news och MSNBC”. Även National Geographic Explorer meddelade på måndagen att Arnett inte längre ska arbeta för dem.
Arnett sade själv i en TV-intervju i NBC på måndagen att det var “en dum felbedömning” att gå med på intervjun.
Peter Arnett blir dock kvar i Bagdad, sedan den brittiska tidningen Daily Mirror, som är stark motståndare till kriget, på måndagen meddelat att den anställt honom som korrespondent. Daily Mirror hade på måndagen rubriken “Fired by America for telling the truth” på en artikel om Arnett. I den artikeln ångrar Arnett ingenting, utan säger istället “Jag är chockad av att ha fått sparken. Jag berättar sanningen om vad som händer här och tänker inte be om ursäkt för det.”