P4 Sjuhärad anmäld 19 gånger
Sveriges Radio P4 Sjuhärad har anmälts 19 gånger till Granskningsnämnden för radio och TV. Anmälningarna gäller ett program som sändes 13 januari, där låtskrivare intervjuas om sin inställning till Israels medverkan i Eurovision Song Contest.
I programmet intervjuas två lokala låtskrivare som medverkar i melodifestivalen om deras inställning till Israels medverkan i Eurovision Song Contest. I programmet kunde man också höra israeliska schlagerlåtar mixade med bombljud och människoskrik från den pågående konflikten i Gaza.
Programmet har nu anmälts 19 gånger till Granskningsnämnden för radio och TV, som nu utreder ärendet. Sjuhärad har också fått ta emot ett stort antal samtal från upprörda människor sedan programmet sändes. Mikael Olmås, programledare på Sjuhärad, är förvånad över de starka reaktionerna.
– Det är häpnadsväckande att folk blir så arga över det här. Vi hade förväntat oss att folk skulle reagera, men inte så kraftigt. Men man gör ju så här för att få folk att tänka efter.
– Eurovision Song Contest har ju länge varit en reklamplats för Israel, så vi tyckte att det var helt naturligt att fråga låtskrivare om Israels medverkan.





















