Gå direkt till textinnehållet

Nytt centrum för medieforskning

Ett nytt medieforskningscentrum, JIBS media Management and Transformation Centre, ska byggas upp vid handelshögskolan i Jönköping.

Ett nytt medieforskningscentrum, JIBS media Management and Transformation Centre, ska byggas upp vid handelshögskolan i Jönköping.

De dramatiska förändringarna i mediebranschen, med ny teknologi, nya ekonomiska realiteter och en ny syn på branschen, ska granskas på det nya centret vid internationella handelshögskolan i Jönköping. 42 miljoner kronor är anslaget av Carl-Olof och Jenz Hamrins stiftelse för att under fem år bygga upp och driva centret.

Vid centret kommer det att finnas tre professurer: två fasta och en tjänst som “visiting professor”. Därtill kommer det att finnas minst fyra doktorandtjänster.

Karl-Erik Gustafsson, professor i massmedieekonomi, och Robert G Picard, professor i medieekonomi och media management vid California State University, kommer att inneha de två fasta professorstjänsterna.

Fler avsnitt
Annons Annons: Journalistfonden.
Fler avsnitt

Senaste numret

Fler avsnitt