Ny strejk på Le Monde
För fjärde gången på ett år strejkar journalisterna på den franska tidningen Le Monde.
Formulärets nederDen franska kvalitetstidningen är inne i en djup kris och för fjärde gången på ett år strejkar medarbetarna. Orsaken till konflikten är att ledningen vill minska antalet anställda med 129. Tidningen har i dag 587 anställda.
Redaktionen har påpekat att antalet anställda har minskat med 150 tjänster mellan åren 2003 till 2007. Under samma period minskade annonsintäkterna med 11 procent och upplagan med åtta.
Chefredaktören Eric Fottorino säger att Le Monde har en skuld på 180 miljoner euro och att denna skuld ökar med två miljoner i månaden. Eric Fottorino vill spara genom att minska antalet sidor i tidningen med ungefär tusen per år, något som de anställda motsätter sig.
Le Monde grundades 1944 och är Frankrikes största tidning med en upplaga på 316 500 exemplar. Tidningens medarbetare är största ägare och vapenkoncernen Lagardère den största privata ägaren.


























