Ny lag skall stärka vikariers rättigheter
Från den 1 juli blir det förbjudet för arbetsgivare att ge sämre villkor för vikarier än fast anställda. Men någon löneförhöjning kan vikarier inte räkna med och Las-reglerna består.
Från den 1 juli blir det förbjudet för arbetsgivare att ge sämre villkor för vikarier än fast anställda. Men någon löneförhöjning kan vikarier inte räkna med och Las-reglerna består.
– Oavsett lag eller inte så borde arbetsgivarna av ren självbevarelsedrift se till att sluta diskriminera de visstidsanställda. Vi ska göra allt för att använda den nya lagen för att pressa på, säger Journalistförbundets ordförande Agneta Lindblom Hulthén.
Hur den nya lagen påverkar Journalistförbundets kollektivavtal med Tidningsutgivarna är oklart. Tidningsutgivarna ville inte förhandla med förbundet förrän lagen träder i kraft. En fråga som troligtvis kommer att tas upp är dagens krav att vikarier måste jobba minst tolv månader för att få en pensionsgrundad inkomst, vilket påverkar deras framtida pension. Svenskt Näringsliv har medgett att regeln om 12 månader är diskriminerande. Men det är osäkert vart den nya gränsen skall gå. Förhandlingar om en förändring av avtalet börjar i maj.
– När det gäller pensionerna jobbar vi intensivt sedan flera år med den frågan inom PTK, Privattjänstemannakartellen. Våren 1999 stjälptes förslaget av SIF och Ledarna. Nu är förhoppningarna starka att förhandlingarna återupptas och att vi får ett nytt avtal i år, säger Agneta Lindblom Hulthén.
pj@sjf.se