Gå direkt till textinnehållet

Medier och regering samarbetar mot Slapp i Storbritannien

En brittisk arbetsgrupp ska hitta nya sätt att arbeta mot munkavlestämningar riktade mot journalister.

Arbetsgruppen som hade sitt första möte i måndags ska sammanträda varannan månad, skriver RSF som ingår i gruppen. Det gör också representanter för brittiska medier och Storbritanniens regering.

Som Journalisten rapporterat tidigare vill den brittiska regeringen införa ett förbud mot Slapp-stämningar mot journalister som rapporterar uppgifter av allmänintresse rörande misstänkt ekonomisk brottslighet.

Det föreslås ske genom ett tillägg i befintlig lagstiftning om ekonomisk brottslighet. Pressfrihetsorganisationer som RSF förespråkar dock en separat lagstiftning som täcker alla typer av Slapp-mål.

Den nya arbetsgruppen förväntas bland annat beställa forskning som kartlägger förekomsten av Slapp-mål mot journalister, undersöka reglering av juridiska tjänster för att förhindra eller mildra Slapp-mål, utarbeta planer för specialistutbildning för domare och jurister och vägledning för att stödja journalister och deras arbetsgivare, skriver RSF.

Fler avsnitt
Annons
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler

Senaste numret