Gå direkt till textinnehållet

Mediechefer protesterar mot journalistförbud i Gaza

Ledare för flera av världens största medieföretag lämnade igår en protest till Israels premiärminister mot regeringens beslut att neka journalister inträde i Gaza de senaste två veckorna. Det skriver haaretz.com.

Protesten är en del av den senaste tidens internationella kritik mot Israels beslut att förbjuda tillträde till Gazaremsan. Förbudet gäller inte bara journalister, de enda som tillåts röra sig in eller ut från Gaza är brådskande medicinska fall och arbetare för vissa hjälporganisationer.

Bland de som skrivit under protesten till Israels premiärminister Ehud Olmert finns Tom Curley, vd för Associated Press, David Schlesinger, chefredaktör på Reuters, Bill Keller, redaktör på New York Times och Helen Boaden, nyhetschef på BBC.

Annons
Fler avsnitt
Annons
Annons
Fler avsnitt
Annons
Fler avsnitt

Senaste numret

Expressens Tiktok-reporter Lisah Silfwer på Journalistens omslag.
Annons Hat och hot är brott.