Gå direkt till textinnehållet

Målet: Avtal före midnatt

Inom kort sätter sig Medieföretagen och Journalistförbundet i nya avtalsförhandlingar. Förhoppningen är att före midnatt i natt ro i land ett nytt avtal inom dagspressområdet.

I går, tisdag, satt Medieföretagen och Journalistförbundet i förhandlingar.

Under dagen i dag har Journalistförbundets stora delegation och Medieföretagens delegation diskuterat vad som hittills hänt i förhandlingarna samt konkreta förslag.

I eftermiddag klockan 16.00 blir det nya förhandlingar mellan Medieföretagen och Journalistförbundet. Förhandlingar som kommer att stämmas av med respektive delegation under kvällen.

Målet är ett avtal på TU-området innan mars månad är över.  Om så inte sker blir det medling, om inte parterna kommer överens om något annat.

– Vi är förhoppningsfulla, men det finns tvistefrågor kvar att knäcka, säger Agneta Lindblom Hulthén.

Parterna stod väldigt långt ifrån varandra när avtalsrörelsen inleddes. Arbetsgivarna ville bland annat ha nollavtal och ta bort möjligheten för journalister att gå Fojo på betald arbetstid.

Journalistförbundet ville bland annat ha reallöneökningar och stärkt anställningsskydd samt ett gemensamt avtal för alla journalister.

Nu har förhandlingarna fört parterna närmare varandra. Frågan om Fojo anses löst, även att det blir lönehöjningar i nivå med övriga tjänstemannaavtal och att det inte blir ett gemensamt avtal för journalisterna.

Frågan om bemanningsföretag har varit en svår nöt att knäcka på många avtalsområden och var en fråga som det diskuterades mycket kring på Journalistförbundets avtalskonferens. Unionen la frågan utanför sitt avtal. IF Metall fick in en skrivning om bemanningsföretagen i sitt avtal, men det kostade bland annat försämringar inom Las, Lagen om anställningskydd. Ingen av de lösningarna verkar troliga för Journalistförbundet.

Ett avtal inom TU-området utan medling är något som Journalistförbundet ser som särskilt viktigt.

– Vi vill ha ett avtal som parterna tar ansvar för. I medlade avtal blir det oftare tolkningar och omtolkningar av texten, säger Agneta Lindblom Hulthén.

Journalisterna inom dagspressområdet är den största gruppen inom Journalistförbundet.

Annons

Senaste numret

Fler avsnitt
Annons