Gå direkt till textinnehållet

Lokalmedia Nu vill att anställda avstår en månadslön

Lokalmedia Nu ska skära ned, och har skickat ut en rad olika erbjudanden till sina anställda. Nu senast har man föreslagit de anställda att avstå en månadslön. – Vi väntar nu på nästa utspel från arbetsgivaren. Sen om det blir varsel eller ett nytt förslag, det vet vi inte, säger Monica Karlsson, ordförande i journalistklubben på Lokalmedia Nu.

Samtliga 30-talet anställda på Lokalmedia Nu har erbjudits att avstå årets lönerevision och ta en timme tjänstledigt om dagen, med ett underliggande hot om varsel ifall erbjudandet inte accepteras. Journalistklubben sa nej, och fick då erbjudandet att ta tjänstledigt två sammanhängande veckor, utan betalt.

– Det förslaget gick vi med på. Det är inget bra förslag, men det var i alla fall något vi kunde sträcka oss till, säger Monica Karlsson.

Men nästa besked från arbetsgivaren var ett nytt förslag. Denna gång gällde det att avstå en månadslön under året, och få tillbaka pengarna nästa år.

– Min vice ordförande Niclas Peterson frågade vad som hände med det andra förslaget. Nej, det var bara något jag slängde ur mig, sa vår vd då. Men vi utgår från att det förslaget fortfarande står fast, vi har inte fått några andra besked.

Erbjudandet om att avstå en månadslön har klubben sagt nej till. Sista dagen för svar var den 5 maj, så klubben väntar besked denna vecka.

– Är det inte tillräckligt många som accepterar blir det nog varsel, säger Monica Karlsson.

Lokalmedia Nu ger ut fyra tidningar: gratistidningarna Finnveden Nu, Jönköping Nu och Höglandet Nu, samt betaltidningen Finnveden Fredag. Förra året gjordes nedskärningar på samtliga tidningar, och de är nu tio journalister sammanlagt på de olika redaktionerna.

– Det finns inget mer att skära, nu tar man kroppsdelar känns det som, säger Monica Karlsson.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret