Gå direkt till textinnehållet

”Kraftfullt fack är viktigare än studiepengar”

Det är möjligt att få till ett bättre avtal. Och ett kraftfullt fack som kan värna journalistjobb är viktigare än pengar till studier, skriver fyra SJF-aktiva inför medlemsomröstningen i juni.

I en debattartikel i Journalisten idag uppmanar bland andra Mia Tottmar, ledamot i klubbstyrelsen på DN, och HDs klubbordförande Truls Nilsson, medlemmarna i Journalistförbundet att rösta nej till det nya huvudavtalet.

”Vid förhandlingsbordet vill vi kunna säga: Vårt förbund och våra medlemmar har aldrig köpt att ni får välja och vraka och slänga ut obekväma eller slitna kamrater. Vi tar kamp för våra medlemmars anställning. 

Det bästa svaret vi medlemmar i Journalistförbundet kan ge i den här omröstningen är ett tydligt Nej! Det skulle skaka om hela den enorma maktförskjutning som pågår och få ett stort symbolvärde”, skriver de.

Annons Annons
Fler avsnitt
Fler videos