Gå direkt till textinnehållet

K-G Bergström: ”Inte extremt efterfrågad”

 - Beslutet har underlättats lite grann av att jag inte känt mig så där extremt efterfrågad som kommentator på Rapport under de senaste åren, sade K-G Bergström på SVT.se:s Öppen redaktion. Han medgav även att han kunnat tänka sig fortsätta i något annat program, men inte fått något erbjudande av SVT-ledningen.(Bild: SVT Öppen redaktion/SVT.SE)

Att Rapports inrikespolitiske kommentator K-G Bergströms lämnar SVT berodde i viss mån på missnöje över att han inte fått kommentera tillräckligt mycket i nyhetssändningarna.

Det framgick av ett inslag på Öppen redaktion i går:

– Av alla mina kommenterande kollegor Mats Knutsson, Göran Eriksson, Henrik Brors, Inger Arenander, Lena Mellin, Ann-Charlotte Martéus är jag den som i särklass kommenterar minst ofta, som efterfrågas minst som kommentator, trots att alla undersökningar av opinionsgenomslaget visar att jag ligger etta. Det har underlättat beslutet, säger K-G Bergström.

Han säger också att han varit öppen för att fortsätta på SVT i en annan roll än den nuvarande, men att han inte fått några erbjudanden från ledningen, och att det underlättat beslutet att lämna SVT.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.