Journalister tillåts ingå i amerikanska förband
Vid ett eventuellt krig mot Irak kommer USA att tillåta journalister att följa med trupper vid fronten. 500 reportrar, varav hundra från andra länder än USA, kommer att ingå i olika för-band. Det rapporterar Ekots korrespondent.
Vid ett eventuellt krig mot Irak kommer USA att tillåta journalister att följa med trupper vid fronten. 500 reportrar, varav hundra från andra länder än USA, kommer att ingå i olika förband. Det rapporterar Ekots korrespondent.
Amerikanska medier välkomnar försvarshögkvarteret Pentagons beslut, men uttrycker samtidigt stark skepsis. Pentagon kommer att bestämma om en nyhet ska presenteras vid en presskonferens först, innan man låter en radio- eller TV-reporter sända ut sitt reportage.
Men Pentagon inte alltid har välkomnat journalister vid fronten. USAs helomvändning beror på att man är orolig för effekten av Iraks propaganda. Kriget kommer att utspelas lika mycket i TV som på slagfältet och om USA inte släpper fram medierna blir det Iraks president Sad-dam Husseins version av kriget som dominerar.
Försvarsmininster Donald Rumsfeld sa att han inte har några illusioner om att kritiken mot USAs militär kommer att dämpas, men att det gynnar USA att journalister finns på plats så att de rapporterar det de ser.






















