Gå direkt till textinnehållet

”Intellecta hade det bästa budet”

Intellectas anbud var det bästa och billigaste. Det säger Joachim Beijmo, Sidas kommunikationschef, i en kommentar till att produktionen av Omvärlden inte längre ska göras av den nuvarande redaktionen.

Som Journalisten tidigare skrivit kommer kommunikationsföretaget Intellecta från i år att ta över produktionen av Sidas tidning Omvärlden. Tidningen hade tidigare gjorts av kommunikationsföretaget Global Reporting tillsammans med Dagens Arena Medier under fem år.

I ett mejl skriver Joachim Beijmo, Sidas kommunikationschef, att Sida handlade upp produktionen enligt lagen om Offentlig Upphandling och tar ställning till de anbud som kommer in och ”bedömer kvalitet och pris”.

Han påpekar att den nuvarande redaktions anbud fick högsta poäng.

Annons Annons

”Men vid en sammanvägd bedömning av teamets lämplighet, metodens lämplighet och pris var det Intellectas anbud som var det bästa.”

Anki Wood, avgående chefredaktör på Omvärlden, är kritisk till att kontraktet är på endast ett år som gör det svårt att driva en tidning om det varje år ska bli nya upphandlingar.

Enligt Joachim Beijmo är kontraktet på ett år eftersom 2015 är ” en utvecklingsfas för Omvärlden som gör det mindre lämpligt att skriva ett längre avtal och slutligen så är 2015 ett förlängningsår för regeringens Strategi för informations- och kommunikationsverksamhet som Omvärlden är en del av.”

 

 

Fler avsnitt

Senaste numret

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt