Hård chefskritik på Radio Sjuhärad
De flesta av medarbetarna på Radio Sjuhärad är missnöjda med redaktionsledningen och möjligheten att påverka sin situation. Slutsatsen kan dras av en enkät som Sveriges Radios personalavdelning genomfört på Radio Sjuhärad i Borås.
De flesta av medarbetarna på Radio Sjuhärad är missnöjda med redaktionsledningen och möjligheten att påverka sin situation. Slutsatsen kan dras av en enkät som Sveriges Radios personalavdelning genomfört på Radio Sjuhärad i Borås.
– Det finns en förtroendeklyfta mellan redaktionsledningen och resten av redaktionen, säger Kenneth Öhlund, ordförande i journalistklubbens sektionsstyrelse på Radio Sjuhärad. Klyftan har byggts upp under hösten. Ledningen och facket är eniga om att vi behöver hjälp utifrån för att komma ur den här situationen.
Den enkät som personalavdelningen genomförde vid ett besök på kanalen visar på en svidande kritik, framför allt på punkterna ”ledarskap” och ”klimat”. En överväldigande majoritet av medarbetarna uppgav att de upplevde sin situation negativt och att de inte ansåg sig kunna påverka den.
Enligt vad Journalisten erfar bottnar missnöjet i att de redaktionella medarbetarna anser att ledningen saknar den journalistiska erfarenhet som krävs för att leda en P4-station.
Nytillsatta chefer
Kanalchefen och redaktionschefen, som är relativt nytillsatta (båda anställdes på Radio Sjuhärad under år 2002), har i första hand erfarenhet av allmän programverksamhet på SR, inte av nyhetsjournalistik.
Redaktionschefen Stig Karlsson säger sig först ”inte känna till något missnöje”, men hänvisar sedan till kanalchefen Lars Blomkvist.
– Det här är sådant som ständigt dyker upp och som man kan ta olika lätt på, säger Blomkvist. Vi har inlett ett internt arbete för att identifiera problemen och fundera på hur de kan lösas. Arbetet med det kommer att pågå hela året. Alla får delta och vi ska ha flera träffar.
Mångfacetterade problem
Medarbetare som Journalisten talat med uppger att problemen är mångfacetterade. Ett konkret exempel som nämns är att ledningen haft svårt att få fram vaktlistor i tid, vilket lett till konflikter med enskilda medarbetare. En kantighet i sättet att hantera personalen ska ha bidragit till att stämningen på arbetsplatsen blivit dålig.
Lars Blomkvist menar att det vore dumt av honom att i dag föregripa utredningen och ange vad han tror är anledningen till förtroendeklyftan.
Men, säger han:
– Vi måste åtgärda missnöjet – även på individnivå – om det går. Det räcker inte med att bara säga att man är missnöjd, man måste också vara beredd att själv göra något åt det.
Samtidigt som arbetsmiljöproblemen kommit upp till ytan kan Radio Sjuhärad tvingas spara 1,5 miljoner kronor, som ett led i SRs sparbeting på 40 miljoner kronor fram till år 2005. En del av besparingarna ska ske genomsamordning av ledningsfunktioner, men även personalnedskärningar kan bli aktuella.
hl@sjf.se






















