Gå direkt till textinnehållet

Granta såld till svenska

Det brittiska magasinet Granta har sålts till svenskan Sigrid Rausing, skriver the Guardian. Hon har köpt magasinet från Rea Hederman, ägaren av New York Review of Books.

Det brittiska magasinet Granta har sålts till svenskan Sigrid Rausing, skriver the Guardian. Hon har köpt magasinet från Rea Hederman, ägaren av New York Review of Books.

– Granta har få konkurrenter vad det gäller att publicera nyskapande litteratur. Jag garanterar att magasinet även i framtiden har både humanitära som finansiella resurser att frodas, säger Sigrid Rausing.

Sigrid Rausing är dotter till grundaren av Tetrapak och kom till Storbritannien som 17-åring. Hon äger även ett bokförlag.

Granta grundades 1889 som ett litterärt magasin i Cambridge publicerade tidigare verk av bland annat AA Milne, Stevie Smith och Sylvia Plath. Granta ges ut fyra gånger per år och har specialiserat sig på noveller, reportage och journalistik.

Hur mycket Sigrid Rausing betalade för Granta är okänt.

pj@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.