Fronesis blev årets kulturtidskrift
Tidskriften Fronesis utsågs till årets kulturtidskrift på Bokmässan i Göteborg och fick ta emot 20.000:- samt en skulptur.Det individuella essäpriset gick till Sara Stridsberg, för en essä om bilismen i tidskriften Arena.
Tidskriften Fronesis utsågs till årets kulturtidskrift på Bokmässan i Göteborg och fick ta emot 20.000:- samt en skulptur.
Det individuella essäpriset gick till Sara Stridsberg, för en essä om bilismen i tidskriften Arena.
Prisen delades ut av Carl Johan De Geer, som också läste upp juryns motivering till pristagarna. I motiveringen talades om att Fronesis tar upp samtidens ödesfrågor, skapar genuina kultur- och tankemöten och förnyar den ideologiska debatten.
Ordföranden i Fronesis redaktionskommitté Camilla Lundberg tog emot prisskulpturen ”Två kvinnor med hår” som var gjuten i bly som hämtats trycktyper i bly:
– Vi är glada, tacksamma och förvånade, sade Camilla Lundberg under ceremonin som hölls i Sveriges Kulturtidskrifters monter.
Fronesis är bara sex år gammal och har rötterna i en samling unga socialdemokraters vilja att skapa ett forum för mer ideologiska frågor.
Sveriges Kulturtidskrifters essäpris gick till Sara Stridsberg, som i tidskriften Arena har skrivit en analys av bilismens roll i det svenska samhället.
pf@journalisten.se