Gå direkt till textinnehållet

Förhör med journalister inställt

Förhören med två journalister från Proletären har ställts in. Göteborgs tingsrätt har skickar tillbaka ärendet till justitiedepartementet.

Förhören med två journalister från Proletären har ställts in. Göteborgs tingsrätt har skickar tillbaka ärendet till justitiedepartementet.

Turkiet har begärt att svenska myndigheter håller förhör med de två journalisterna angående vad de gjorde under en reportageresa till Turkiet.

Justitiedepartementet skickade ärendet vidare till Göteborgs tingsrätt för att de skulle hålla förhör med journalisterna. Men tingsrätten har beslutat att skicka tillbaka ärendet till justitie-departementet, som ska nu granska ärendet på nytt.

Utrikedepartementet har tidigare protesterat mot behandlingen av journalisterna.

Journalisterna åkte år 2001 till Turkiet för att skriva artiklar för tidningarna Proletären och Rebell. Efter ett dygn i landet greps de av turkisk polis, hölls kvar i tre dygn för att sedan utvi-sas. De anklagades för att ha deltagit i en olaglig demonstration i Istanbul.

pj@journalisten.se

Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.