Förbundet går emot kongressen om halverad LAS-gräns
I höstas gick Journalistförbundets kongress emot förbundsstyrelsens linje och sade nej till en kortad LAS-gräns, så att vikarier redan efter sex månader ska få förtur till tjänster. Men i det remissvar som styrelsen nu lämnat till TCO får förslaget stöd.
I höstas gick Journalistförbundets kongress emot förbundsstyrelsens linje och sade nej till en kortad LAS-gräns, så att vikarier redan efter sex månader ska få förtur till tjänster. Men i det remissvar som styrelsen nu lämnat till TCO får förslaget stöd.
I den statliga utredningen ”Hållfast arbetsrätt för ett föränderligt arbetsliv”, som Arbetslivsinstitutet presenterade i oktober i fjol, föreslås att vikarier redan efter sex månader ska få förtur till tjänster, mot i dag tolv månader.
Vid Journalistförbundets kongress i oktober förra året drev bland annat journalistklubben på Sveriges Television en liknande linje och föreslog i en motion att förbundsstyrelsen skulle verka för en halvering av LAS-gränsen. Förslaget fick bifall av styrelsen, men en majoritet av kongressombuden var oroliga för att en ändring bara skulle leda till att arbetssituationen för vikarier ytterligare förvärrades. Kongressen kom fram till en kompromiss och gav förbundsstyrelsen i uppdrag att verka för en skärpning av lagen om anställningsskydd, utan att nämna någon tidsgräns.
Men nu står det i Journalistförbundets remissvar till TCO, som lämnades in den 25 februari, att förbundet ställer sig positivt till en gräns vid sex månader.
– Debatten på kongressen skedde utifrån förutsättningen att arbetsgivaren även framgent skulle kunna lasa ut folk. Vi säger i det här förslaget att det primära är att utlasningen stoppas. Förbundet ska angripa roten till det onda, själva utlasningen, säger Agneta Lindblom Hulthén, Journalistförbundets ordförande.
bryt
Förbundet föreslår i sitt remissvar att regler införs som tvingar arbetsgivaren att anställa en vikarie under hela den period som en fast anställd är tjänstledig. Arbetsgivaren måste också ge godtagbara skäl varför ett vikariat begränsas till en kortare period än hela tjänstledigheten.
Förbundet föreslår även att det införs bestämmelser som innebär att ett vikariat inte får ”avbrytas utan saklig grund”, och om så sker måste arbetsgivaren göra samma prövning som om det gällde en uppsägning.
Med dessa två tillägg till Arbetslivsinstitutets förslag hoppas Journalistförbundet att det blir svårare för arbetsgivaren att utnyttja LAS.
”Sammantaget med de ovan föreslagna reglerna bedömer Journalistförbundet det rimligt att anta att företrädesrätt efter sex månaders anställning skulle avsevärt försvåra arbetsgivarnas möjlighet att kringgå lagstiftningen och tillämpa utlasning. Journalistförbundet ställer sig därmed positivt till utredningens förslag om att införa företrädesrätt redan efter sex månaders anställning,” står det i remissvaret.
bryt
Som det nu är kringgår arbetsgivarna systematisk LAS genom att inte låta någon person vara anställd under en längre tid än maximalt elva månader och två veckor under en treårsperiod. Följden har blivit att vikarier kastas ut efter elva månader oavsett hur behövd eller kompetent personen än är.
– Den bärande tanken är att inga vikariat eller andra visstidsanställningar ska få avbrytas utan saklig grund och bärande skäl. Att avbryta ett vikariat därför att förtur inte ska uppstå är inte saklig grund, säger Agneta Lindblom Hulthén.
Men alla är inte positiva till en skärpning av LAS. Många som jobbar som vikarier befarar att en skärpning bara kommer att leda till att vikariekarusellen kommer att snurra snabbare. Istället för att bli utlasad efter elva månader kommer de att bli utkastade redan efter fem. Istället för två arbetsgivare skulle det behövas tre, fyra för att hålla sig kvar i karusellen. Endast de större städerna har tillräckligt med arbetsgivare för att en vikarie skulle kunna hoppa mellan olika jobb.
bryt
– Om LAS-gränsen förkortas kommer tryggheten för vikarier att försämras. Med ett vikariat på elva månader vet man hur ekonomin ser ut en bra tid framöver och det går att söka nya jobb. Om vikarien blir arbetslös mellan jobben gäller fem karensdagar vilket innebär att de förlorar en veckas inkomst, säger Lollo Ahldén, journalistklubbens ordförande på TT Spektra som på kongressen lanserade förslaget om en vikariejour, som ett sätt att ställa vikariernas situation i fokus och visa alla vikarier och visstidsanställda att förbundet tar deras situation på allvar.
Lollo Ahldén anser att sex månader kan vara för kort tid för vikarier att visa arbetsgivaren vad de går för. Det är svårare att göra sig av med en person som man känner och som fungerar på redaktionen.
– För de med fast anställning kommer det dessutom att bli tyngre eftersom de var sjätte månad måste lära upp nya vikarier, vilket kan leda till sämre arbetsmiljö. Fast anställda kommer inte att orka engagera sig på samma sätt när omsättningen blir större, säger Lollo Ahldén.
bryt
Förbundet ställer sig också bakom förslaget att en vikarie ska kunna avbryta en tidsbegränsad anställning med en månads uppsägningstid – om inte något annat avtalats. Förbundet anser att förslaget är bra eftersom en vikarie som har ett kontrakt där det står att personen ska vikariera mellan två bestämda datum riskera att bli skadeståndsskyldig om kontraktet bryts.
pj@sjf.se





















