Gå direkt till textinnehållet
TV-huset I Stockholm.
Foto: Tor Johnsson

Flykt från SVTs ekonomiredaktion – ”Jag avråder kvinnliga kolleger att söka sig dit”

Flera journalister har sökt sig bort från SVT Nyheters ekonomi- och klimatgrupp på grund av dålig arbetsmiljö och vittnar om att särskilt kvinnor behandlats dåligt. Flera kritiserar också en publicistisk omsvängning mot företagsvänlig rapportering. ”Vi har en dialog med facken”, uppger SVT Nyheters programchef Karin Ekman.

Under de senaste åren har SVT Nyheters ekonomi- och klimatgrupp haft en stor personalomsättning och enligt uppgifter till Journalisten har medarbetare vid ett tiotal tillfällen sökt sig bort på grund av dålig arbetsmiljö. Personer som Journalisten intervjuat med löfte om anonymitet beskriver gruppen som ”dysfunktionell” och menar att det förekommer favorisering av vissa manliga medarbetare. Kvinnliga medarbetare ska ha u

Prenumerant eller medlem i Journalistförbundet. Logga in här:

Logga in

Läs Journalisten digitalt för 99 kronor per månad

Ingen bindningstid, säg upp när du vill.

Journalisten Plus - detta får du

  • Exklusiva premiumartiklar
  • Fördjupningar, reportage och porträtt
  • Journalistens e-tidning

Vill du prenumerera på något annat sätt. Se alla erbjudande här.

Kommentarer

2 svar till ”Flykt från SVTs ekonomiredaktion – ”Jag avråder kvinnliga kolleger att söka sig dit””

  1. Skulle ni kunna möjliggöra att låsa upp enskilda artiklar för, låt oss säga, en femma? Jag vill läsa denna men vill inte binda upp mig i en prenumeration. Att läsa enskilda artiklar passar mycket bättre.

    Tack för att ni överväger detta.
    Mvh
    /David

  2. Hej, det är inte möjligt just nu. Det närmaste är att ta en prenumeration en månad för 99 kronor.

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Fler avsnitt
Annons
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler

Senaste numret