Gå direkt till textinnehållet
Inas Hamdan.
Foto: Tor Johnsson

Expressen rekryterar Inas Hamdan

Prisade journalisten Inas Hamdan, 25, lämnar Sydsvenskan för Expressen. – Jag ser fram emot att granska och skriva om extremism och utanförskap långt bortom Skånes gränser.

Inas Hamdan fick Stora journalistpriset 2023 i klassen ”Årets förnyare” för sin AI-granskning av Al-Jazeeras Sverigebevakning. Årets dessförinnan nominerades hon för avslöjanden om partiet Nyans.

Hon har också belönats med Elsa-priset, som delas ut av Svenska kommittén mot antisemitism. Under året har hon fått stort genomslag för sin granskning av Palestina-demonstrationerna i Malmö.

– Inas Hamdan är en innovativ och makalöst driven journalist, som formats i den starka redaktionsmiljön på Sydsvenskan. Jag är väldigt glad över att hon nu ska fortsätta sitt viktiga arbete hos oss, säger Karin Olsson, biträdande chefredaktör, om rekryteringen i ett pressmeddelande.

Annons Annons

Inas Hamdan tillträder en skräddarsydd fördjupningstjänst, med Sanna Gustavsson, chef för sociala medier och Christian Holmén, grävchef, som sina närmaste redaktörer.

Inas Hamdan börjar på Expressen den 1 september.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 2 2026.