Gå direkt till textinnehållet
Den villkorliga domen mot Joakim Medin i Turkiet fördöms brett.
Foto: Tor Johnsson

EU-parlamentet kräver att Joakim Medin friges

JOAKIM MEDIN Europaparlamentet kräver i ett uttalande Joakim Medins ”omedelbara och villkorslösa frigivning”. Den svenske journalisten har nu suttit fängslad i Turkiet i 41 dagar.

”Parlamentet fördömer kraftfullt de anklagelser som riktas mot Joakim Medin, vilka enbart grundar sig på hans journalistiska arbete, och kräver därför hans omedelbara och villkorslösa frigivning, precis som andra journalister som fängslats för att ha utövat sin yttrandefrihet”, står det i den årliga rapporten om läget för demokratin och rättsstaten i Turkiet, som görs av Europaparlamentet med anledning av att Turkiet är ett kandidatland till EU.

Joakim Medin var tidigare inte nämnd i rapporten, men Vänsterpartiets EU-parlamentariker Hanna Gedin och Jonas Sjöstedt skrev ett ändringsförslag, som alla svenska partier utom SD sedan skrev under, rapporterar Dagens ETC.

Ändringsförslaget röstades igenom med överväldigande majoritet i EU-parlamentet: 569 ledamöter röstade för och 4 emot. 41 avstod från att rösta.

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslaget till tidningen Journalisten, Nummer 3 2025