DNs chefredaktör borta till augusti
KORRIGERAD. DNs chefredaktör Thorbjörn Larsson, som varit sjukskriven en tid, kommer inte tillbaka i tjänst förrän tidigast i den 3 augusti.(Foto Johan Bergmark)
Vi har fått reda på att Thorbjörn Larssons frånvaro – först sjukskrivning och från månadsskiftet juni-juli semester – sträcker sig till den 3 augusti. Hur påverkas DN av chefredaktörens sjukskrivning?
– Det bli mer av administrerande ledning. Man koncentrerar sig på den dagliga verksamheten, säger Hans Arbman, ordförande för journalistklubben på DN.
Enligt Arbman arbetade Thorbjörn Larsson tidigare med strategiska projekt på DN, som omgörningen av DN På Stan och tidningens ekonomimaterial. Under vintern ägnade Larsson sig åt sparåtgärder.
– DN har i tysthet lyckats sparat omfattande belopp utan att behöva ta till stora avgångspaket, ofta med en rad små besparingar i form av omförhandlingar av t.ex. inköpskontrakt.
När chefredaktören kommer tillbaka, vad behövs han då främst till?
– På redaktionen finns en allmän känsla av att han borde vara mer närvarande i det dagliga redaktionella arbetet, säger Hans Arbman.
Tidningen har ingen läsarkris, snittupplagan per utgivningsdag låg runt 339.000 exemplar 2008. Enligt Hans Arbman håller den en stabil nivå (rättad text, nedan) men tidningen har däremot ett annonstapp som anstränger ekonomin.
Rättade avsnitt: (i första frågan angavs först enbart sjukskrivning, ej semester) (sista avsnittet "har den ökat sedan dess")


















