Gå direkt till textinnehållet
Cecilia Blomberg, Mona Ismail Jama och Lotten Collin.
Foto: Mattias Ahlm/SR

De blir nya SR-korrar

I september tillträder Mona Ismail Jama, Cecilia Blomberg och Lotten Collin som Sveriges Radios korrespondenter i Afrika, Sydeuropa respektive Latinamerika.

Mona Ismail Jama, idag reporter och deskansvarig på Ekots utrikesredaktion, blir Afrikakorrespondent, Cecilia Blomberg, idag programledare, kritiker och reporter på SRs kulturredaktion blir Sydeuropakorrespondent och Lotten Collin, programledare och producent för Konflikt återvänder till Latinamerika.

I samband med bytet i september förflyttas också två av korrespondenterna. Det gäller Afrikakorrespondenten som flyttar från Pretoria till Nairobi och Latinamerikakorrespondenten som flyttar från Bogota till Buenos Aires. Sydeuropakorrespondenten kommer fortsatt vara baserad i Paris. Det uppger Sveriges Radio.

Annons

Senaste numret

Journalisten nr 7/2025.
Annons Hat och hot är brott.
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt