Gå direkt till textinnehållet

DD köper ut uppsagd lokalredaktör

Dala-Demokraten och tidningens fd redaktör Magnus Barkskog i Smedjebacken har kommmit överens om förlikning. Uppgörelsen innebär att tidningen köper ut Barkskog som slutar på DD imorgon.

Dala-Demokraten och tidningens fd redaktör Magnus Barkskog i Smedjebacken har kommmit överens om förlikning. Uppgörelsen innebär att tidningen köper ut Barkskog, som slutar på DD imorgon, skriver Dala-Demokraten.

Magnus Barkskog sades upp från sin tjänst i februari på grund av hans fritidssyssla som assisterande tränare åt en fotbollsklubb. En sysselsättning som tidningens avgående redaktionschef Sofia Olsson Olsén inte tyckte var förenlig med hans tjänst på Dala-Demokraten.

Journalistförbundet tog fallet till arbetsdomstolen för att försöka häva uppsägningen. Huvudförhandlingar bestämdes till slutet av oktober. Men parterna har nu lyckats nå en förlikning.

Barkskog köps ut av Dala-Demokraten och slutar imorgon. Även Olsson Olsén lämnar DD – för tjänsten som chefredaktör på Norra Västerbotten.

jn@journalisten.se

Fler avsnitt
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler
Annons

Senaste numret