Gå direkt till textinnehållet

Danska regeringen säljer ut delar av TV2

Delar av danska public servicekanalen TV2 är till salu. Men för att fortfarande ha kontroll över kanalen kommer staten att behålla en stor aktiepost.

Delar av danska public servicekanalen TV2 är till salu. Men för att fortfarande ha kontroll över kanalen kommer staten att behålla en stor aktiepost.

Avsikten med privatiseringen är att stärka TV2s ställning och ge kanalen möjlighet att göra bättre program. Men staten kommer att behålla ett stort inflytande över kanalen. Endast mellan 51 till 66 procent av aktierna i TV2 kommer att säljas ut. Dessutom får inte vem som helst köpa aktieposter. Kulturministern Brian Mikkelsen säger till nyhetsbyrån Ritzau att han behåller sig rätten att sålla bland spekulanterna.

– Vi har valt att sälja en majoritet av aktierna men behålla en betydlig del av dem. Det är den modell som regeringen anser bäst försäkrar att TV2 även efter privatiseringen kommer att vara en kvalitetspräglad public-servicekanal, säger Brian Mikkelsen.

pj@journalisten.se

Fler avsnitt
Annons
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler

Senaste numret