Gå direkt till textinnehållet

CNN-journalist i Palestina frisläppt

Den producent från den amerikanska TV-kanalen CNN som kidnappades i Palestina på måndagen frisläpptes på tisdagskvällen.Han hade hållits fången av medlemmar i al-Aqsa-brigaderna.

Den producent från den amerikanska TV-kanalen CNN som kidnappades i Palestina på måndagen frisläpptes på tisdagskvällen.

Han hade hållits fången av medlemmar i al-Aqsa-brigaderna.

Riad Ali var arab och israel, sedan två år baserad på CNNs Jerusalemkontor. Några utpressningskrav eller övriga kontakter hade på tisdagen inte meddelats CNN.

Innan han Riad släpptes fri hade ett videoband med Riad Ali släppts där han på arabiska sade att han var drusisk arab och uppmanade andra druser att inte tjänstgöra i Israels armé.

Såväl palestinska myndigheterna, samt grupperingarna Hamas, Islamiska Jihad som ledarna för al-Aqsa-brigaderna fördömde enligt CNN kidnappningen.

pf@journalisten.se

Fler avsnitt
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler
Annons

Senaste numret