Gå direkt till textinnehållet

Bodström vill minska åklagarsekretessen

Justitieminister Thomas Bodström vill öka öppenheten hos polis och åklagare när det gäller möjligheten att få ut handlingar.

Justitieminister Thomas Bodström vill öka öppenheten hos polis och åklagare när det gäller möjligheten att få ut handlingar.

– Vi håller just på att se över sekretessen när det gäller domstolarna, och jag hoppas nå samma lösning när det gäller polis och åklagare, sade Thomas Bodström i en bandad intervju som spelades upp under ett seminarium om öppenhet på Grävseminariet i Göteborg i fredags.

Bodström sade i intervjun att han ville återställa den ordning som gällde tidigare nämligen att offentlighet var huvudregel hos polis och åklagare.

Annons Annons

– Om justitieministern står vid sina ord är detta en sensation, sade kriminalreportern Peter Jonsson vid Sundsvalls Tidning, under öppenhetsdebatten.

Fler avsnitt

Senaste numret