Bernfalk till Kristianstadsbladet?
Lars Bernfalk, chefredaktör på Motala och Vadstena Tidning, väntas i början av nästa vecka utses till chefredaktör på Kristianstadsbladet. Håkan Sehlstedt, ansvarig för rekryteringen inom Skånemedia, bekräftar att det förs förhandlingar med en huvudkandidat, men vill inte kommentera några namn.
Lars Bernfalk, chefredaktör på Motala och Vadstena Tidning, väntas i början av nästa vecka utses till chefredaktör på Kristianstadsbladet. Håkan Sehlstedt, ansvarig för rekryteringen inom Skånemedia, bekräftar att det förs förhandlingar med en huvudkandidat, men vill inte kommentera några namn..
Till SR Kristianstad säger Håkan Sehlstedt att Skånemedia nu har en huvudkandidat som man förhandlar med.
– Ja, det har vi. Men jag kan inte kommentera några namn. Det kan ju vara så att vi inte kommer ända fram i förhandlingarna, Det har vi varit med om förr i den här processen, säger Håkan Sehlstedt, som ända räknar med att processen ska vara avslutad i nästa vecka.
Enligt Resumé är det Lars Bernfalk, chefredaktör på Motala och Vadstena Tidning, som kommer att ta över Kristianstadsbladet.
I december 2004 lämnade Peter Melin posten som chefredaktör för Kristianstadsbladet för att gå till Sydsvenska Dagbladet. Sedan dess har Skånemedia sökt hans ersättare. Håkan Sehlstedt har tidigare sagt till Journalisten att företaget hade en lista på drygt 30 namn och att diskussioner förts med 5-6 tänkbara kandidater, men att flera tackat nej till jobbet.
mj@journalisten.se




















