Gå direkt till textinnehållet

Avvaktande i Mitt i-klubben

Beskedet om att VLT köpt Mitt i-tidningarna kom inte helt överraskande för journalistklubben.- Vi har anat att något var på gång, säger Jill Eriksson, ordförande i journalistklubben på Mitt i. 

VLT äger tidningar i Täby, Danderyd och Lidingö, orter där också Mitt i finns. Jill Eriksson oroas för att bara en tidning blir kvar på varje ort i fortsättningen.

– Rent journalistiskt vore det trist om det här skulle medföra att konkurrenter försvinner. Men vi kan i dag bara spekulera om vad som ska ske i framtiden.

Klubben hoppas snart få vidare information om vad den nye ägaren har för planer. Vid dagens informationsmöte bestod informationen till personalen endast av högläsning ur det pressmeddelande som gått ut till medierna.

 

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.