Gå direkt till textinnehållet

Attack mot Reportrar utan gränsers sajt

Pressfrihetsorganisationen Reportrar utan gränsers (RUG) hemsida attackerades i helgen av hackare och fick tillfälligt stängas.

Svenska sektionen av RUG fördämer attackerna.

– Det är möjligt att det bara är ett barnsligt skämt men samtidigt är det allvarligt att någon försöker tysta organisationen, säger RUGs svenske ordförande Jesper Bengtsson.

RUGs huvudkontor i Paris rapporterade den 7 maj att hackare flera gånger riktat virusattacker mot den internationella hemsidan och försökt släcka den. Organisationen noterar att attackerna mot den svenska och den internationella sajten kommer samtidigt som kinesiska medier smutskastar RUG efter organisationens uppmärksammade kampanj mot Kinas kränkningar av press- och yttrandefriheten.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.