Arbetaren får inte kalla spalt A-ekonomi
Sveriges Television kräver att Arbetaren ändrar namnet på sin ekonomispalt som de kallar A-ekonomi. Namnet är för snarlikt SVTs A-ekonomi och en förväxling kan ske, skriver SVTs jurister i ett brev till tidningen
Sveriges Television kräver att Arbetaren ändrar namnet på sin ekonomispalt som de kallar A-ekonomi. Namnet är för snarlikt SVTs A-ekonomi och en förväxling kan ske, skriver SVTs jurister i ett brev till tidningen.
Arbetaren har sedan januari 2000 en spalt som de kallar A-ekonomi. Men först nu, närmare fyra år senare, kom det ett brev från SVTs jurister där de ber att Arbetaren byter namn på spalten eftersom A-ekonomi är inregistrerat varumärke och att förväxlingsrisken är stor.
Enligt Arbetaren står namnet A-ekonomi för Arbetaren-ekonomi. Men Anna-Klara Bratt, Arbetarens chefredaktör, erkänner att namnvalet även var ironiskt menat och att tidningen ville visa på ett alternativt sätt att skriva om ekonomi.
Arbetaren tänker falla till föga för SVTs krav eftersom tidningen inte har råd att anlita några jurister och inte anser sig ha någon chans att vinna en rättslig tvist.
– Vi kommer att byta namn till något rafflande, spännande och snarlikt nästa vecka. Vi har ännu inte bestämt oss om spalten ska heta A-ekonomia, A-ekonomin eller Ekonomi-A, säger Anna-Klara Bratt.
SVT fick namnet A-ekonomi inregistrerat hos Patent- och registreringsverket, PRV, den 18 januari år 2002.
– När ett nytt varunamn kungörs har de som anser sig ha bättre rätt till namnet två månader på sig att klaga på registreringen, säger Cecilia Tholse, jurist på SVT.
Hon påpekar att SVTs juridiska avdelning agerat efter att redaktionen på A-ekonomi informerat dem om att Arbetaren använder samma namn. Men på A-ekonomi känner man inte till SVTs krav på Arbetaren.
pj@journalisten.se