44 slutar frivilligt på GP
44 anställda på Göteborgs-Posten har hittills beslutat att sluta frivilligt i företagets växlingsprogram.
44 anställda på Göteborgs-Posten har hittills beslutat att sluta frivilligt i företagets växlingsprogram.
Målet för tidningsledningen är att kunna spara in minst 50 tjänster till 2007, och om fler anställda tar avgångsvederlagen på mellan 10 och 20 månadslöner kan det bli tal om nyrekryteringar.
De som slutar får hjälp av konsulter att hitta nya jobb, enligt en modell som tidigare använts av storföretaget Ericsson.
Enligt klubbordförande Bertil Guslén på redaktionen möttes programmet inledningsvis med skepsis, som nu dämpats något.
– Stämningen är många nivåer bättre nu än när vi hade uppsägningar för två år sedan. Men till en början trodde de flesta att ingen skulle vara intresserad, säger klubbordförande Bertil Guslén.
ck@journalisten.se