”Ingenjören är inte längre en oberoende granskande tidning”
Debatt Utgivningsbeviset för Ingenjören finns numera hos förbundets kommunikationschef. Riv upp beslutet, vädjar förtroendevalda.
Det är med djup förvåning vi konstaterar att tidningen Ingenjören inte längre är en oberoende granskande nyhetstidning. Detta då vår förbundsstyrelse har tagit ifrån chefredaktören uppdraget som ansvarig utgivare och överlämnat utgivningsbeviset till förbundets kommunikationschef.
Vi ingenjörer har en stolt historia som värnare av naturvetenskapens framsteg och utveckling. Detta har skett hand i hand med upplysning, kritiskt tänkande och experiment många gånger i konflikt med olika maktintressen. Därför är det med sorg i hjärtat vi tagit del av beslutet att vår värdefulla tidning nu är en kommunikationsprodukt.
Ingenjörernas långa arv att försvara framåtskridande har nu fått en törn. Vi vädjar till förbundsstyrelsen att göra om och göra rätt så att vi även framöver kan känna upplysningens låga när vi tar del av vår medlemstidning.
Pia Hill
Johan Ingberg
Bertil Nordqvist
Björn Nyström
fullmäktigeledamöter Sveriges Ingenjörer
Fotnot: Debattartikeln skickades först till tidningen Ingenjören där den inte blev publicerad.





















Akavia har också lagt ner tidningen för att ersätta den med en “kommunikationsstrategi”. Journalisten borde granska detta.