WAN-IFRA kräver svar om Dawit Isaak

14 november, 2011

Dawit Isaak Tidningarnas världsorganisation, WAN-IFRA, kräver i ett brev till Eritreas president svar om Dawit Isaaks hälsotillstånd.

Rykten om att den fängslade svensk-eritreanske journalisten Dawit Isaak ska ha avlidit i Eiro-Eiro-fängelset började cirkulera i slutet av oktober. Uppgifterna ska ha kommit från den eritreanska oppositionen.

Nu skriver Tidningarnas världsorganisation, WAN-IFRA, till Eritreas president Isaias Afewerki och kräver svar.

"Vi uppmanar er att tillse, att myndigheterna informerar om var Dawit Isaak befinner sig, om hans hälsotillstånd, och att han omedelbart släpps fri från fångenskap", skriver WAN-IFRAs president Jacob Mathew och presidenten för World Editors Forum Erik Bjerager i brevet.

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera
Dawit Isaak

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Journalisten
på Youtube

Journalisten var den 15 maj på plats när 2 000 demonstranter samlades utanför folketinget i Christiansborg i Köpenhamn för att protestera mot förslaget om en ny offentlighetslag. Här är en videofilm därifrån.

Lagförslaget i Danmark har mött massiv kritik från jurister, journalister och publicister, men också från allmänheten. Det finns en majoritet för förslaget och den ser ut att kunna röstas igenom i folketinget den 28 maj.

Läs hela artikeln här

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies