NSDs chefredaktör Anders Ingvarsson ifrågasätter JKs agerande. FOTO: Pär Bäckström

NSDs bandning avslöjade
JKs osanna dementi

25 maj, 2012

”Det är märkligt. Jag får inte ihop det.” Så kommenterar NSDs chefredaktör Anders Ingvarsson Justitiekansler Anna Skarheds undanflykter efter att hon tvingats backa från en dementi av ett uttalande hon gjorde till en av NSDs reportrar.

NSDs avslöjande att Justitiekanslern Anna Skarhed öppnar för en ny granskning av Thomas Quick-utredningen blev en riksnyhet i veckan.

Men i går skickade JK en dementi till TT. Hon menade att hon inte alls ansåg att det var rimligt eller sannolikt att JK skulle ha anledning att göra en ny undersökning av ärendet när resningsprocesserna är avslutade.

Hon dementerade alltså den uppgift som NSD presenterade. Men NSDs reporter hade bandat intervjun med Anna Skarhed. Den bandade intervjun kan du höra här.

JK Anna Skarhed tvingades backa från sin egen dementi och säger till NSD att hon var ”otydlig” i intervjun.

– Jag är så himla glad att reportern bandade intervjun. Annars hade det framstått som att vi hade hittat på uppgiften, att vi hade gjort fel, säger Anders Ingvarsson, chefredaktör på NSD.

Han ifrågasätter JKs agerande.

– Kanske var det så att hon pratade på utan att tänka sig för i intervjun, eller så är det så att hon efter att artikeln har blivit publicerad kommit till insikt om att det kanske inte vore bra med en ny undersökning av Thomas Quick-utredningen. Men det är spekulationer från min sida, säger Anders Ingvarsson.

– Det är märkligt på många sätt. JK skickade en dementi till TT utan att prata med oss först, och det är först när jag får tag på henne som hon får reda på att intervjun bandades, och då byter hon plötsligt strategi och säger att hon var ”otydlig”. Nej, nej, nej. Jag får inte ihop det. Hon försökte anklaga oss, budbäraren för fel, säger Anders Ingvarsson.

Han upplever att det har blivit vanligare att medier anklagas för felaktigheter, och att intervjupersoner påstår att de inte sagt saker som de har sagt.

– Det är min känsla. Man försöker skjuta på budbäraren. Därför har det blivit viktigare att banda intervjuer, tyvärr. Jag har själv inte bandat en intervju i mitt liv, men våra reportrar som sysslar med grävande journalistik bandar så mycket det går, eftersom vi vet att det kommer att bli kontroversiella artiklar, säger Anders Ingvarsson.

Journalisten har utan framgång sökt JK Anna Skarhed för en kommentar.

Kommentarer

Det finns 1 kommentar på sidan.


Kommentera
Inlagt av Varg Gyllander mån, 2012-05-28 08:15
Det fungerar också omvänt. När journalister vet att samtalet bandas av den som intervjuas blir citaten alltid korrekt återgivna. Det är min erfarenhet. Att spela in intervjuer är därför ett utmärkt arbetssätt både för journalister och intervjuade. Tycker dock att det är en hederssak att upplysa om man bandar även om det inte alltid är vare sig nödvändigt eller något regelbrott. Varg Gylllander/pressekreterare vid Rikskriminalpolisen och före detta journalist.

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Säg upp din prenumeration här

Senaste numret

Prenumerera

Journalisten
på Youtube

Journalisten var den 15 maj på plats när 2 000 demonstranter samlades utanför folketinget i Christiansborg i Köpenhamn för att protestera mot förslaget om en ny offentlighetslag. Här är en videofilm därifrån.

Lagförslaget i Danmark har mött massiv kritik från jurister, journalister och publicister, men också från allmänheten. Det finns en majoritet för förslaget och den ser ut att kunna röstas igenom i folketinget den 28 maj.

Läs hela artikeln här

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies