Ilska efter publicering av läckta vittnesmål
Polisens förhörsprotokoll med överlevande från Utøya läckte till pressen och publiceringarna av känsliga uppgifter har skapat stor ilska bland läsare, framför allt inom norska Arbeiderpartiets ungdomsförbund AUF.
I lördagens Aftenposten publicerades ett reportage om händelserna på Utøya 22 juli 2011 då 69 personer dog. Uppgifterna bygger på vittnesuppgifter som lämnats av bland andra kaptenen på MS Thorbjørn. Han såg sin hustru skjutas och hans dotter befann sig på ön, ändå körde han färjan fram och tillbaka för att rädda ungdomar.
Nu har hans och många fler personers vittnesmål publicerats, via en polisläcka. En annan av källorna är AUF-ledaren Eskil Pedersen, även uppgifterna han har lämnat har Aftenposten hämtat ur polisförhören i förundersökningen som ännu inte offentliggjorts.
– När medier baserar sina artiklar på vittnesförhör väcker det allvarliga frågor knutna till offrens skydd och plikten att visa hänsyn till offer för mycket grova terrorhandlingar, säger AUFs advokat Frode Elgesam i en kommentar till Aftenposten.
Inom AUF har kritiken mot Aftenpostens publicering varit hård, och reportaget har väckt en storm i de sociala medierna i Norge.
– Uppgifterna tidningen använder har getts till polisen av personer – varav många är unga – som oförskyllt har blivit offer för livshotande terrorhandlingar. Informationen har getts till polisen i hopp om att bidra till att fallet ska klaras upp och under förutsättning att vittnesförhören inte är offentliga.
– Uppgifterna är ofta djupt tragiska och personliga. Det innebär en betydlig belastning för hela gruppen av drabbade att man nu öppnar upp för att använda de läckta förhören i journalistiskt arbete. Det väcker frågor om rätten till privatliv, säger Frode Elgesam till Aftenposten.
Aftenpostens chefredaktör Hilde Haugsgjerd säger till norska tidningen Journalisten att berättelsen om hur AUF-ledaren och några ur styrelsen kunde komma undan ön med livet i behåll är av allmänintresse.
– Dessutom har det funnits osäkerhet och rykten om vad som egentligen skedde på båten. Därför anser vi att det är väsentligt att berätta, säger Hilde Haugsgjerd till norska Journalisten.



















