Fuskbyggarna fällt för osaklighet

28 november, 2011

GRN-beslut På flera punkter stred avsnittet om byggföretaget Järntorget AB i TV4s serie Fuskbyggarna mot kravet på saklighet. Det slår Granskningsnämnden för radio och TV fast i ett beslut.

Fuskbyggarna handlade om familjer som råkat ut för oseriösa hantverkare. Tre avsnitt av programserien har anmälts till GRN. Två frias.

I avsnittet om byggföretaget Järntorget anser nämnden att programmet i flera avseenden strider mot kravet på saklighet.

Till exempel saknade TV4 enligt GRN grund för påståendet att "till varje större bygge kräver kommunen att det tecknas en försäkring".

Kommentarer

Det finns 0 kommentarer på sidan.


Kommentera
GRN-beslut

Webbfråga

Var det rätt att fälla Expressens medarbetare för vapenbrott?

Se resultat

Grodor

Fler grodor

Nyhetsbrev

Prenumerera på nyhetsbrevet

Senaste numret

Prenumerera
P4 Kristianstad

Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies