”Thorbjörn Larssons raseri var en energi framåt”
Författarsamtalet Fyra år efter sin död väcker publicisten Thorbjörn Larsson fortfarande känslor, säger journalisten och författaren Peter H Johansson som ägnat flera år åt intervjuer för boken om Thorbjörn Larsson.
Thorbjörn Larsson började på Aftonbladet som redigerare 1969. Han blev chefredaktör 1987, och när han lämnade tidningen tio år senare hade den gått om Expressen i upplaga. Senare blev han DN:s chefredaktör.
– Först tänkte jag att det lät som en väldigt mastig grej att göra en bok om Thorbjörn Larsson, säger Peter H Johansson, som fick förslaget av Ordfronts förlagschef Pelle Andersson.
Efter att ha doppat tårna i ett annat projekt återvände han ändå till Larsson.
– Jag tänkte länge att det var ett sätt att berätta om den svenska mediebranschen, från sent 60-tal till sent 00-tal. Men sedan insåg jag att Thorbjörn i sig är en bra historia. Jag visste att Aftonbladet hade varit riktigt illa ute på 70- och 80-talet – men inte till den här graden.
Du har intervjuat en mängd personer. Har det varit lätt att få folk att prata om Thorbjörn Larsson?
– De centrala personerna tycker jag har varit lätta att få en dialog med. Men det förvånade mig att många som lämnade Aftonbladet under den tid då han var en polariserande figur, sent 70- och tidigt 80-tal, verkar hålla hatet vid liv. De som var på hans sida hade säkert ganska hårda åsikter om sina motståndare också – det där lever kvar.
– Och de som var på Aftonbladet när han runt 2005 blev styrelseordförande för Expressen – de gillar honom ju inte heller. Men där kan det ha lagt sig lite.
Bokens titel är Förbannad. Är det en relevant sammanfattning av Thorbjörn Larsson?
– Jag tycker det. Man kan vara generös och väga in att det där raseriet är en energi framåt, som han hade i stora delar av sitt liv.
Förlaget utlovar ”hemligheter och pinsamma anekdoter inifrån Sveriges viktigaste nyhets- och åsiktsfabriker” – blir det högt skvallervärde?
– Jag tänker inte på det riktigt så. Men det blir förhoppningsvis saker som många inte känner till, som kan vara roliga, berörande, eller sorgliga.
Peter H Johansson har tidigare skrivit böcker om och med advokaten Sargon De Basso och ”supersnuten” Jan Olsson. Boken om Thorbjörn Larsson är något annat, med en mängd röster, men utan huvudpersonens egen.
– Det är mycket mer pussel. Det är mer spännande. Jag försöker vara så sann som det går, försöker förstå honom.
Vilka insikter har du fått av projektet?
– En spaning är att det finns paralleller med den politisering som Thorbjörn Larsson fick jobba hårt mot på Aftonbladet – och lyckades bryta – och dagens samhälle. Jag tycker man märker mer snack om vad folk röstar på idag, och det var ju en jättegrej på 70-talet.
I Journalisten nr 3/2026 har vi publicerat ett kortat kapitel ur boken.




















