Gå direkt till textinnehållet

SVT sparar på mobiltelefoner

När Sveriges Television ska spara 250 miljoner kronor börjar man med att ta ifrån journalisterna deras mobiltelefoner. – Vi protesterar kraftigt mot att reportrar fråntas sina arbetsredskap, säger journalistklubbens ordförande Kenneth Sundin.

När Sveriges Television ska spara 250 miljoner kronor börjar man med att ta ifrån journalisterna deras mobiltelefoner. – Vi protesterar kraftigt mot att reportrar fråntas sina arbetsredskap, säger journalistklubbens ordförande Kenneth Sundin.

SVT har inlett ett sparprogram, Smart, för att få pengar till två nya digitalkanaler.

SVTs ekonomidirektör Fredrik Gren, som är ansvarig för Smart-projektet, förklarar:

– Vi behöver bensin för att köra den nya bilen snabbare. Därför frigör vi under tre år 250 miljoner kronor från administrationen och satsar dem på bensin till den nya digitala anläggningen.

Han framhåller att pengarna ska tas från verksamheter som inte är programrelaterade. Dit räknar han mobiltelefoni, tidningar och övrig litteratur samt konsulter.

Genom att halvera kostnaderna på dessa områden hoppas SVT i år kunna spara totalt 30 miljoner kronor.

På flera enheter inom SVT har man tolkat sparkravet så att medarbetarnas personliga mobiler och tidningsförmåner måste bort, vilket har orsakat intern kritik på företaget.

“Fullständigt idiotiskt”

Perarne Sanglert, reporter på Nordnytt och ordförande i journalistklubbens sektion SVT Luleå/Kiruna, kallar i ett debattinlägg i interntidningen Vi på TV förslaget att dra in reportrars och fotografers mobiltelefoner för ”fullständigt idiotiskt”.

– Mobilen är ett modernt arbetsredskap, en oerhörd tillgång för reportrar, säger Perarne Sanglert.

Han tycker att SVT i första hand borde ha gett de anställda ansvaret att försöka hålla mobiltelefonkostnaderna nere.

– I stället slår man till direkt och drar in mobilerna. Det här gör folk irriterade och upprörda.

Efter protester även från andra enheter runt om i landet har SVT-chefen Christina Jutterström överlåtit åt enhetscheferna att avgöra hur mobiltelefonkostnaderna kan halveras.

– Vi detaljstyr inte hur enheterna gör sina besparingar, säger också Fredrik Gren.

“Alla ska ha samma villkor”

Hans-Olof Jonsson, enhetschef för SVT Nord, som valt att dra in personliga mobiltelefoner för reportrar och fotografer i Luleå/Kiruna, försvarar sitt beslut:

– Det är några få på Nordnytt som haft egna mobiler, säger han. Jag vill att alla inom enheten ska ha samma villkor oavsett om de jobbar i Luleå, Storuman eller i Sundsvall.

Journalisterna får nu boka mobiltelefoner att ha med sig på fältet.

Fasta mobilnummer knutna till personer gör det lättare både för redaktörer och allmänhet att nå en viss journalist…

– Det kan man tycka. Men man behöver inte alltid använda mobil. Det går oftast bra med vanliga telefoner.

Men i akuta lägen när en redaktör snabbt vill nå en journalist eller en källa vill vända sig till en viss journalist som hon har förtroende för?

– Det har fungerat bra med båda modellerna. Vi försöker hålla nere kostnaderna. Alternativet vore att köpa en massa mobiler till alla inom enheten och det skulle i stället bli dyrare.

Kenneth Lidman är redaktör på Nordnytt. Hans jobb är att hålla ihop nyhetssändningar och han behöver kunna nå reportrarna på fältet snabbt, exempelvis om en olycka hänt.

– Vi har folk som reser runt i hela Norrbotten, säger han. Det är viktigt att de har ett fast mobilnummer som vi vet att vi kan nå dem på när som helst. Nu blir allt krångligare.

I och med att det är upp till varje enhetschef att besluta om hur besparingarna ska genomföras blir praxis olika inom olika delar av SVT och i vissa fall även inom varje arbetsplats. På SVT i Luleå sitter också medarbetare åt Uppdrag granskning. De får behålla mobilerna eftersom de sorterar under en annan SVT-enhet, nämligen Nyheter och Fakta.

Får betala privatsamtalen

Och enhetschefen på Nyheter och Fakta, Eva Hamilton, resonerar annorlunda än SVT Nords Hans-Olof Jonsson.

Hamilton berättar i Vi på TV att reportrarna på enheten får behålla sina mobiler. Men från och med den 1 september inför man ett tvåsiffrigt prefix. Den som ringer ett privat samtal slår de två siffrorna före det vanliga numret och får sedan en räkning för privatsamtalen.

Hamilton låter också medarbetarna ha kvar morgontidningen. Hon tror att enheten tjänar på att medarbetarna hunnit läsa den på morgonen innan de kommer till jobbet. Hon påpekar också att även skattemyndigheterna räknar morgontidningen som ett arbetsredskap för journalister.

SVT-klubbens ordförande Kenneth Sundin betonar att klubben inte vänder sig mot Smart-projektet.

– Men vi har utgått från att företaget inte skulle ge sig på kärnverksamheten. Det är märkligt att Sveriges största medieföretag plockar bort journalisternas mobiltelefoner, ett av deras arbetsredskap.

Ekonomidirektören Fredrik Gren tycker inte att journalisternas klagomål är särskilt befogade.

– Besparingarna berör alla på företaget. Administrationen drabbas hårdare än redaktionerna och programproduktionen, men när alla kolleger berörs svider det alltid någonstans.

hl@sjf.se

Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.