Gå direkt till textinnehållet

Stora radioprisets nomineringar klara

Nu är nomineringarna till Radioakademins Stora radiopris klara. Vinnarna utses på Stora radiogalan, torsdagen den 25 mars.

Nu är nomineringarna till Radioakademins Stora radiopris klara. Vinnarna utses på Stora radiogalan, torsdagen den 25 mars.

Följande är nominerade:

Årets nykomling:

Alexandra Maric, NRJ Kalaset.

Özz Nujen, Sveriges Radio P3.

Teddy Paunkoski, SR P4 Riks Göteborg.

Årets personlighet,närradion:

Thomas Hydén, Radio 94,3.

Cesar Teran, Radio Andina de Estocolmo.

Magnus Hansson, JMK Studentradio 95,3.

Årets intervju, närradion:

Kristin Heinonen, Pite FM, Stetoskop.

Stefan Eriksson, Studentradion 98,9 Uppsala, Science – Liv i rymden.

Edmundo Andrade, K 103 Göteborgs studentradio, Tropicana.

Årets eldsjäl, närradion:

Stefan Eriksson, Studentradion 98,9 Uppsala.

Bengt Eklöf, Mums Rött & Vitt, Radio Viking 101,4.

Åsa Ackered, Studentradion KTH 95,3.

Årets närradio:

Studentradion 98,9 Uppsala.

Radio Andina de Estocolmo.

Radio AF – Lunds studentradio.

Årets morgonshow, Prival lokalradio:

Rix MorronZoo, Rix FM.

NRJ Kalaset, NRJ Sverige.

Adam Alsings Frukostpass, Radio City 105,9.

Årets personlighet, Privat lokalradio:

Roger Nordin, Rix FM.

Charlotte Lauterbach, Radio City 105,9.

Benji Nilsson, NRJ, Sverige.

Årets intervju, privat lokalradio:

Martin Loogna, Mix Megapol, Martin Loogna och Matrix.

Roger Nordin, Titti Schultz och Gert Fylking, Rix FM, Rix MorrronZoo – Horace Engdahl.

Jonas Nilsson och Lillemor Bäcke, Vinyl 107, Fredagsgästen – af Klintberg.

Årets ljudkoncept/Imaging, privat lokalradio:

The Power Morning Show, Power Hit Radio.

Rix FMs ljudprofil, Rix FM.

Härskarbiljetten, Rockklassiker 106,7.

Årets underhållning, privat lokalradio:

NRJ Kalaset, NRJ Sverige.

Äntligen morgon, Radio Stella.

The Power Morning Show, Power Hit Radio.

Årets station, privat lokalradio:

Power Hit Radio.

Mix Megapol.

Rix FM.

Årets personlighet, public service:

Annika Lantz, SR P3.

Bosse ”Bildoktorn” Andersson, Sveriges Radio P4 Jönköping.

Staffan Dopping, SR P1.

Årets intervju, public service:

Gunilla Kracht, Utbildningsradion, Livskraft – Bakom psykiatrireformen.

Ola Hemström, SR P1, Tendens – Dagen då korna skulle bort.

Tomas Ramberg, SR Ekot P1, Lördagsintervjun – Gudrun Schyman.

Årets ljudproduktion, public service:

Boken i örat, Radioteatern, SR P1.

Kampanjtrailers, SR Digitalradion.

Dr Helg, SR P3.

Årets reportage, public service:

Gunilla Bresky, SR P1 Norrbotten, Ring mig innan världen exploderar.

Ylva Mårtens och Julia Tien, SR P1 Dokumentärredaktionen, Klassresan i Peking.

Fia-Stina Sandlund, SR C, Konstnärsklubben.

Årets nyhetsinslag/sportinslag, public service:

Lasse Granqvist, Radiosporten SR P4, Ishockey-VM Sportextra.

Daniel Velasco och Bo Göran Bodin, Radio Stockholm och SR Ekot, Riksdagens lediga ledamöter.

Margita Boström, Jenny Nordberg och Nuri Kino, SR Ekot, Sex svenska spioner åt Saddam Husseins Irak.

Årets underhållning/musikprogram, public service:

Sovmorgon, SR P3.

Så funkar det, SR P3.

På minuten, SR P3.

Årets public service:

Reportageserien Islam I Sverige, UR Vuxenredaktionen.

Programmet Jag var bara en byggare, Antonio de la Cruz, Dokumentärredaktionen SR P1.

Programmet Sommar med Mustafa Can, SR P1.

Fler avsnitt
Fler videos