Gå direkt till textinnehållet

SRs arkiv nu digitaliserat

Efter 3,5 års arbete är nu Sveriges Radios hela arkiv digitaliserat. Men ännu är inte arkivet öppet för allmänheten.

35 personer har i 3,5 år jobbat med att överföra inspelningar från 300 000 rullband och 60 000 DAT-band till digitala filer.

Överföringen görs för att digitaliserade filer gör det möjligt att söka i materialet och för att bevara inspelningarna för framtiden.

”Det finns snart inga apparater att spela upp grejorna på. DAT-banden från 1990-talet faller isär och CD-skivor som vi spelade in på 00-talet går sönder efter 5-6 år”, säger Claes Hollander, produktionsledare i arkivprojektet på SR till svt.se.

Filerna är ännu inte åtkomliga för allmänheten. Först behöver Sveriges Radio lösa upphovsrättsliga detaljer, som ger företaget rätten att ”återutsända” materialet.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.