Gå direkt till textinnehållet

Oenighet om ny TU-ordförande

Pär Fagerström, VD på Dalarnas Tidningar, föreslås av valnämnden som ny ordförande i Tidningsutgivarna. Men två av nämndens ledamöter avviker mot majoriteten och förordar istället Svenska Dagbladets VD Gunnar Strömblad.

Pär Fagerström, VD på Dalarnas Tidningar, föreslås av valnämnden som ny ordförande i Tidningsutgivarna. Men två av nämndens ledamöter avviker mot majoriteten och förordar istället Svenska Dagbladets VD Gunnar Strömblad.

Diskussionerna om vem som ska ersätta Bonniers koncernchef Bengt Braun som TU-ordförande, när ny sådan ska väljas den 11 maj, har tidvis varit heta. En av de tänkbara kandidaterna, Bosse Svensson på Östersunds-Posten, avböjde att kandidera och i valnämnden diskuterades då framför allt två namn: Pär Fagerström och Gunnar Strömblad.

En majoritet i nämnden stod bakom beslutet i veckan att förorda Pär Fagerström som ny ordförande, men två av ledamöterna – Kalle Jungkvist och Katrin Säfström – hade en avvikande uppfattning. De föreslog istället Strömblad.

– Jag tror att Gunnar Strömbland skulle kunna vara en handlingskraftig ordförande, som skulle kunna fungera bra i opinionsbildningen när det gäller dagspressens villkor, säger Katrin Säfström.

– Tu behöver en kraftfull ordförande, säger Kalle Jungkvist.

Både hon och Kalle Jungkvist betonar att de har “fullt förtroende för Pär Fagerström”, men konstaterar att de upplevt att det ute i landet fanns ett starkt stöd för Strömblad.

Om stödet för Strömbland var så starkt, varför fick han inte majoritetens stöd?

– För mig ter det sig märkligt. Det är just därför jag ville markera av avvikande åsikt, säger Katrin Säfström.

Kommer du att ställa dig bakom Pär Fagerströms kandidatur den 11 maj eller kom mder du attf ortsätta att lansera Strömbland som kandidat?

– Det kan jag inte svara på.

mj@journalisten.se

Fler avsnitt
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler
Annons

Senaste numret