Medietextarna startar sajt för synpunkter på tv-textning
Medietextarna, fackklubben för undertextare inom Journalistförbundet, har startat sajten Textning.se där tittarna kan framföra sina synpunkter. ”I stället för att vara lika måna om kvaliteten på textningen som övrigt innehåll, så väljer de billiga genvägar”, skriver de.
Om sajten
Textning.se har skapats och drivs av Medietextarna, fackklubben för undertextare inom Journalistförbundet. De synpunkter som kommer in registreras och granskas av Medietextarna. Resultat och statistik publiceras sen på Textning.se och via Medietextarnas olika kanaler, och skickas även till berörda kanaler och strömningstjänster. Det blir dessutom ett viktigt material för forskning om tv-tittares åsikter om undertexters kvalitet. Det formulär som används på Textning.se kommer från Teksting.no, framtaget av den norska undertextarföreningen Navio, och kommer framöver att dyka upp i fler europeiska länder.
På Textning.se kan tittarna lämna synpunkter på en undertextning, oavsett vilken tv-kanal eller strömningstjänst de sett den på, och vare sig det gäller översättning eller textning från svenska.
Medietextarna skriver att det är något strömningstjänsterna och tv-kanalerna borde göra själva , men att det ofta är omöjligt att enkelt nå fram till tv-kanalerna och strömningstjänsterna för att klaga på dålig textning.
”Är det verkligen sånt här en fackklubb ska ägna sig åt? Antagligen inte, men vi gör det eftersom vi vet att tittarna inte är nöjda. Vi undertextare får nämligen höra det om och om igen från vår omgivning – vilka dåliga översättningar man har sett och hur oläslig autotextningen är. Vi vet också vad det beror på: AI och de ständigt försämrade ersättningarna som leder till att många erfarna och skickliga undertextare av ekonomiska skäl tvingas ge upp yrket. Och det är därför man som tittare allt oftare reagerar på textningen när man kollar på filmer och serier, för man erbjuds inte längre resultatet av ett hantverk, utan en ‘Temutextning’, fabriksframställd av maskiner eller underbetalda människor med usla arbetsvillkor där kvalitetskontrollerna rationaliserats bort. Det är dags att tv-kanalerna och strömningstjänsterna tar sitt ansvar för kvaliteten på den textning de erbjuder, för textningen är en del av tittarupplevelsen – för många till och med en förutsättning”, skriver de i ett pressmeddelande.



























